Tepelné čerpadlo - levně topí
Ve snaze ušetřit na výdajích za energii využívá u nás stále více lidí tepelná čerpadla. Zájem roste také díky státní podpoře v rámci dotačních programů Zelená úsporám a Kotlíková dotace.
K přeměně dosavadního vytápění na tepelná čerpadla lidé přecházejí zejména od topení elektřinou, dřevem, uhlím nebo plynovým vytápěním.
Jak to funguje
Tepelné čerpadlo pracuje obdobně jako lednička. Zařízení odebírá teplo z okolí vytápěné stavby a převádí ho prostřednictvím stlačení par chladiva v kompresoru na vyšší teplotu, která je využitelná pro vytápění a ohřev vody. Jednoduchý princip, díky kterému pracuje tepelné čerpadlo efektivně a velmi levně. Čerpadlo pracuje jen s minimální spotřebou vstupní energie a nevyžaduje nijak dramatickou údržbu.
Topný faktor
Efektivitu tepelného čerpadla udává topný faktor - poměr mezi vyprodukovaným teplem a spotřebovanou energií. Platí, čím vyšší topný faktor, tím je provoz tepelného čerpadla levnější. Je ovšem nutné rozlišit reálný a teoretický faktor. Reálný bývá většinou nižší, někde mezi 2 – 3,5. Hodnota topného faktoru závisí na vstupní a výstupní teplotě, typu kompresoru a dalších okolnostech.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejoblíbenější
Nejoblíbenějším typem tepelného čerpadla je jednotka pracující na principu vzduch-voda, která využívá venkovního vzduchu k ohřevu vody v topném systému. Z porovnání vynaložených nákladů na provoz tepelného čerpadla vychází právě odběr tepla z venkovního vzduchu nejlépe. Vnější jednotka čerpadla může být venku, na zahradě, na terase.
Dalším typem je tepelné čerpadlo země-voda, kde získáváme teplo ze země pomocí hlubinných vrtů, nebo zemního kolektoru a čerpadlo voda-voda kde dochází k odběru tepla ochlazením buď povrchové, nebo podzemní vody.
Moderní a ekologický zdroj vytápění
Tepelná čerpadla se řadí mezi alternativní zdroje energie, jsou moderními zdroji vytápění s nízkými provozními náklady a s minimálním negativním vlivem na životní prostředí. Tepelné čerpadlo spotřebovává asi jednu třetinu svého výkonu ve formě elektrické energie a zbývající dvě třetiny tvoří teplo, které je čerpáno ze vzduchu, země nebo vody.
Počáteční investici lze snížit dotací z programů zelená úsporám a kotlíkové dotace
Možnou nevýhodou může být větší pořizovací investice, která může podle zvoleného typu čerpadla snadno přesáhnout i několik set tisíc. Ovšem tato investice má díky cenám energií poměrně rychlou návratnost a také může být nyní snížena státní dotací z programu zelená úsporám.
Další články